Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR

Kontakt +48 792 208 623

Problem odpadów.

 

Produkcja energii implikuje problemy związane z produkcją odpadów, które degradują środowisko naturalne czy powodują zaburzenie ekosystemu. Produkcja energii w sposób tradycyjny, nowoczesne technologie czy utylizacja surowców wtórnych implikuje problemy z odpadami i emisją gazów do atmosfery. Z kolei pozornie ekologicznie czyste rozwiązania mogą zaburzać ekosystem. I w tym przypadku zaznacza się ważna rola efektywnej, trwałej w czasie izolacji jako prostego i taniego sposobu na zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów.

 

Pianka poliuretanowa (PUR/PIR) – najbardziej efektywna izolacja.

 

Obecnie mamy do dyspozycji wiele mediów izolacyjnych tj.: pianka poliuretanowa (PIR/PUR), styropian, wełna mineralna, perlit, wata szklana, spienione szkło, etc. Porównując wszystkie materiały izolacyjne na czoło wysuwa się pianka poliuretanowa jako najbardziej efektywny izolator termiczny. Do zapewnienia tego samego poziomu izolacji potrzeba 25 mm poliuretanu, 40 mm styropianu, 45 mm wełna mineralna, 50 mm korek, itd. Dodatkowymi atutami zastosowania poliuretanu jako izolacji, są:

 

  • Odporność chemiczna na większość rozpuszczalników organicznych,
  • Bardzo dobra przyczepność do różnych materiałów,
  • Duża wytrzymałość mechaniczna,
  • Znikoma chłonność wody (poniżej 3 %)
  • Obojętna dla człowieka,
  • Na piance poliuretanowej nie rozwijają się bakterie, grzyby,
  • Nie zanika w czasie,
  • Nieszkodliwa dla otoczenia,
  • Ciężar niska masa płyt poliuretanowych nie wymaga zwiększenia wytrzymałości konstrukcji nośnej,

 

Oprócz dobrych własności mechanicznych i termicznych, pianka PUR/PIR ma bardzo korzystny bilans energetyczny między ilością energii zużytej do jej wyprodukowania a ilością energii oszczędzonej w czasie jej stosowania. Badania pokazują, że energia użyta do wyprodukowania pianki PUR/PIR zwraca się zwykle już po pierwszym sezonie grzewczym. Dla przykładu ok. 100kWh energii trzeba użyć do wyprodukowania płyty o powierzchni 1m2 z pianki grubości 80mm i aluminiowymi okładzinami. Tego typu płyta użyta np. do izolacji skośnego dachu starego budynku potrafi dać oszczędność 160kWh w ciągu roku, czyli w ciągu 50 lat typowego czasu użytkowania 8000kWh.

 

Recykling i odzysk energii z piany poliuretanowej.

 

Zastosowanie sztywnej piany poliuretanowej (PIR/PUR) jak wcześniej wspomniano daje bardzo dobre efekty oszczędności energii. Izolacja termiczna wykonana z piany poliuretanowej jest bardzo stabilna i trwała w czasie wytrzymuje zwykle tyle ile sam budynek. Po rozebraniu budynku zwykle może być wykorzystana ponownie w identycznym lub podobnym zastosowaniu. Z ekologicznego punktu widzenia poliuretan nie jest medium które może zagrozić zanieczyszczeniu środowiska. Na korzyść poliuretanu przemawiają następujące jego cechy; odzyskana piana może być zastosowana ponownie jako izolacja, zmielona może być zawrócona do procesu produkcji nowych wyrobów, spalenie piany pozwala odzyskać część energii którą wykorzystano do produkcji. Jak się szacuje oszczędności w budownictwie mogą sięgnąć do 30 %. Spośród materiałów dostępnych na rynku pod względem izolacyjności i utylizacji, poliuretan przewyższa wszystkie inne materiały.

Komfort

Bezpieczeństwo

Ekologia