Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR

Kontakt +48 792 208 623

10. Międzynarodowe Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji MAINTENANCE w Krakowie

 

„SIPUR” był jednym z Patronów 10-tych Międzynarodowych Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji „MAINTENANCE” w Krakowie. Wzięliśmy po raz pierwszy udział w tym wydarzeniu. Targom na terenie EXPO Kraków towarzyszyły dwie konferencje „Jesienna Szkoła Utrzymania Ruchu” (8. Edycja) i „Nowoczes ne Technologie dla Branży Materiałów Sypkich”. W roli prelegentów wystąpili profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem. Duża dawka wiedzy branżowej została zaprezentowana także podczas bezpłatnych seminariów WorkShops, które odbyły się bezpośrednio w jednej z hal wystawienniczych. Ponadto, w salach seminaryjnych EXPO Kraków oraz w przestrzeni targowej zostały przeprowadzone specjalistyczne warsztaty itp.

Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy odwiedzili stoisko „SIPUR” w hali Dunaj. 

Więcej informacji o targach „MAINTENANCE oraz o odbywających się równolegle „SYMAS na stronie organizatora, którym jest firma Targi w Krakowie Sp. z o.o. 

Siła spotkań na Targach SYMAS® i MAINTENANCE

Międzynarodowe Targi SYMAS® i MAINTENANCE, które odbyły się w dniach 2-3 października 2019 r. w EXPO Kraków udowodniły, że jedna rozmowa lub jedno spotkanie warte są więcej, niż wiele wysłanych e-maili. Świadczy o tym bardzo duże zainteresowanie imprezą, której siła wynika m. in. z połączenia dwóch rodzajów targów przemysłowych. Tegoroczną edycję odwiedziło 2 874 osób, które poszukiwały konkretnych rozwiązań i produktów wśród stoisk 212 wystawców z 10 krajów.

Internet czy spotkanie twarzą w twarz?

Wysoka frekwencja odwiedzających świadczy o potrzebie bezpośrednich spotkań. Zdarza się, że w biznesie traci się sporo czasu na korespondencję mailową, a dopiero podczas spotkania na żywo okazuje się, że dany rozmówca jest niezastąpionym partnerem w biznesie. Podczas targów dochodzi też do spotkań i rozmów, które byłyby niemożliwe w innych warunkach. Ciekawą opinią na ten temat podzielił się  Marcin Worecki, CEO&founder World Industry Programming, firmy, która wystawiła się na Targach MAINTENANCE po raz pierwszy: W tym samym czasie i miejscu odbywają się targi SYMAS®  – mieliśmy stamtąd zapytania o nasz system. Klienci, poza jego głównym przeznaczeniem widzą zastosowania, które są potrzebne akurat w ich zakładzie. Nasz system jest bardzo nowoczesny. (…) Pokazujemy się po to, by pobudzić wyobraźnię, by pokazać ludziom, że dobre rozwiązania już są na rynku, wystarczy po nie sięgnąć. Potrzebę nawiązywania kontaktów podkreślają też goście wystawy – była to najczęściej udzielana odpowiedź na pytanie o powód uczestnictwa w targach.

Doświadczenie kluczem do sukcesu

Podczas Targów SYMAS® i MAINTENANCE odbyły się dwie konferencje: „Nowoczesne technologie w branży materiałów sypkich” organizowana przez długoletniego partnera i patrona targów, magazyn „Powder&Bulk” oraz 8. edycja Jesiennej Szkoły Utrzymania Ruchu (JSUR). Prowadzący JSUR, Michał Wolak, również nawiązał  do idei spotkań i kontaktu twarzą w twarz: Konferencja jest okazją do wymiany doświadczeń, wiedzy z zakresu utrzymania ruchu, ale też okazją do „networkingu”. Jak to zwykle bywa nie tylko technika jest ważna, ale też wypracowanie sposobu pracy z ludźmi, dlatego jest to cenna inicjatywa. Dużą popularnością cieszyły się pokazy i warsztaty praktyczne, które miały miejsce na stoiskach wystawców: FANUC i SEW-Eurodrive. Była to okazja do zapoznania się z usługami serwisowymi firm, a nie tylko z produktami.

Nowa Strefa – FILTRY

Podczas tegorocznych Targów SYMAS® i MAINTENANCE odbyło się kilka premierowych inicjatyw. Nowością była strefa technik filtracji i separacji FILTRY, skierowana do wszystkich profesjonalistów  zainteresowanych projektowaniem, rozwojem, zakupem i sprzedażą urządzeń oraz usług związanych z filtrowaniem i separacją. Cieszyła się dużą popularnością wśród zwiedzających. Arkadiusz Suter, Project Manager Targów SYMAS® i MAINTENANCE widzi w tym szansę na rozwój imprezy. Wprowadzenie nowej strefy tematycznej okazało się dobrym posunięciem, przedstawiciele blisko 30 firm przedstawiIi podczas targów swoje rozwiązania w tej dziedzinie. Były wśród nich zupełnie nowe firmy, które do tej pory nie uczestniczyły w naszym wydarzeniu. To pokazuje, że ciągle znajdują się sektory, o które warto poszerzyć ekspozycję. Już teraz zastanawiamy się w jaki sposób wzbogacić ją w przyszłym roku, tak aby przyciągnęła jeszcze więcej wystawców  i odwiedzających.

Ciągły rozwój

Nowa strefa tematyczna to nie koniec nowinek na targach. W lobby EXPO Kraków na odwiedzających czekały dwa stanowiska VR (ang. virtual reality). Technologia ta cieszy się coraz większą popularnością. Szkolenia VR są tańsze niż tradycyjne i nie jest to ich jedyna zaleta. Mają aktywną formę – uczestnicy podkreślają pełne skupienie podczas ich trwania. Dzięki VR możliwe jest wygenerowanie wirtualnego środowiska pracy. Takie rozwiązania cenią sobie szczególnie nowi pracownicy, którzy w ten sposób zdobywają fachową wiedzę i mogą sprawdzić swoje umiejętności podczas bezpiecznych ćwiczeń. Technologia VR posiada jeszcze jedną zaletę – pozwala na wyeliminowanie błędów, które mogłyby doprowadzić do awarii. Cieszymy się z obecności takich nowinek na targach. Stanowiska VR w lobby EXPO Kraków były dobrą wizytówką dla targów. Po raz pierwszy odbyła się też Strefa Kariery – zorganizowana została specjalna przestrzeń, w której można było znaleźć aktualne ogłoszenia pracodawców branży przemysłowej. Organizatorzy zadbali też o doradztwo personalne. Prelekcje podzielono na dwie części – pierwsza ogólna dla pracowników pionu utrzymania ruchu, druga – dla kadry menadżerskiej.

Połączone siły

Międzynarodowe Targi SYMAS® i MAINTENANCE na stałe wpisały się w kalendarz branży przemysłowych. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję, która odbędzie się w EXPO Kraków 14-15 października 2020.

Konferencja Naukowo-Techniczna „POLIURETANY 2019”

Związek „SIPUR” jednym ze sponsorów tegorocznej edycji konferencji poświęconej w całości zagadnieniem dotyczącym szeroko pojętej branży poliuretanowej. Organizatorem spotkania w Ustroniu jest tradycyjnie firma FARMUT oraz Politechnika Krakowska. 

 

65. KONFERENCJA NAUKOWA Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB

 

„SIPUR” jest jednym ze sponsorów kolejnej edycji konferencji naukowej organizowanej przez Komitet Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Komitet Nauki PZITB, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej oraz Wydział Inżynierii Lądowej  i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Konferencja jest wydarzeniem o szczególnym znaczeniu i prestiżu, które łączy środowisko naukowe i akademickie z czołowymi przedstawicielami świata praktyki inżynierskiej i przedsiębiorstw, działającymi wspólnie na rzecz rozwoju sektora budownictwa. W trakcie konferencji podejmowane są najważniejsze tematy związane z wyzwaniami w projektowaniu, wznoszeniu oraz eksploatacji obiektów
budowlanych, a wyniki są publikowane w branżowych czasopismach. Tradycyjnie konferencja składa się z dwóch części: problemowej i ogólnej. Myślą przewodnią części problemowej 65. edycji konferencji jest cyfryzacja w budownictwie i architekturze.  Tematyka części ogólnej konferencji obejmuje zagadnienia związane z budownictwem ogólnym, fizyką budowli, geotechniką, inżynierią komunikacyjną, materiałów i przedsięwzięć budowlanych, konstrukcji betonowych i metalowych, mechaniki konstrukcji i materiałów oraz budownictwa hydrotechnicznego.

XVII Konferencja Naukowo-Techniczna „Rewitalizacja obszarów zurbanizowanych”

Związek „SIPUR” jest jednym ze sponsorów tegorocznej edycji konferencji „Rewitalizacja obszarów zurbanizowanych”. Organizatorem konferencji i warsztatów nadzoru inwestycyjnego jest Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Poznaniu, Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, Zachodniopomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, Wydział Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Centrum Usług Techniczno-Organizacyjnych Budownictwa CUTOB – PZITB w Poznaniu. w tym roku  szczególny nacisk zostanie położony na  zagadnienia związane z eksploatacją, modernizacją i rewitalizacją obiektów kubatury naziemnej. 

Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej RE-Energy oraz Strefa Termomodernizacji i Efektywności Energetycznej w Budownictwie TermoEXPO

 

Zapraszamy na RE-Energy i TermoEXPO 2019 w Warszawie. Związek „SIPUR” jest jednym z patronów tego wydarzenia poświęconego szeroko pojętej energii odnawialnej (OZE).  Na targach zostaną pokazane najnowocześniejsze rozwiązania i technologie. RE-Energy i TermoEXPO umożliwią poszerzenie wiedzy o energetyce i ekologii. Pokażą także jak w praktyczny sposób zadbać o środowisko oraz ekologicznie dostarczyć i generować energię

10-lecie „SIPUR”

  

 

„SIPUR” został zarejestrowany w maju 2009 roku i właśnie z powodu okrągłej rocznicy zorganizowaliśmy uroczyste spotkanie naszego Związku w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym przy ul. Wodziczki w Puszczykowie k. Poznania. Na jubileusz 10-lecia zaprosiliśmy, oprócz członków „SIPUR”, także szefów i przedstawicieli wiodących budowlanych instytutów badawczych, branżowych mediów, zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i organizacji oraz ekspertów. W naszym wydarzeniu, które składało się części oficjalnej i rekreacyjnej wzięli udział m.in.:

 • Dr inż. Robert Geryło – Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej ITB, Warszawa
 • Dr inż. Bartłomiej Papis – Instytut Techniki Budowlanej ITB, Kierownik Zakładu Badań Ogniowych
 • Dr inż. Artur Miros – Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego IMBiGS, Odział Zamiejscowy w Katowicach
 • Małgorzata Niziurska – Z-ca Dyrektora Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowalnych ds. Oceny Technicznej ICiMB, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
 • Krystyna Wiśniewska – Redaktor Naczelny „Materiały Budowlane”
 • Jarosław Guzal – Redaktor Naczelny „Izolacje”
 • Waldemar Mulhstein – Portale Chemia Budowlana, Obud.pl, E-fachowiec, Opinbud.pl
 • Arnoud Duvielguerbigny – Sekretarz Generalny PU Europe, Bruksela
 • Dr Kaźmierz Borkowski – Dyrektor Zarządzający PlasticsEurope Polska
 • Grzegorz Rękawek – Consumer Protection & Environmental Affairs Manager PlasticsEurope Polska
 • Kamil Kiejna – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu PSPS
 • Andrzej Matla – Prezes Stowarzyszenia Producentów Styropianu SPS
 • Dr Jacek Michalak – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń SSO
 • Krzysztof Baranowski – Prezes Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości KBiN
 • Andrzej Piątkowski – Prezes Centrum Usług Techniczno-Organizacyjnych Budownictwa CUTOB – PZITB w Poznaniu Sp. z o.o.
 • Kamil Pawłowski – Wiceprezes CERTBUD Sp. z o.o
 • Dr hab. inż. Aleksander Prociak – profesor Politechniki Krakowskiej
 • Dr Leonard Szczepkowski – konsultant ds. poliuretanu

W ramach części nieoficjalnej uczestnicy jubileuszu „SIPUR” mieli okazję zwiedzić pieszo najciekawsze trasy Wielkopolskiego Parku Narodowego, pojechać rowerami do Muzeum Arkadego Fiedlera oraz wziąć udział w zajęciach typu „light survival.” 

 

Wszystkim gościom bardzo dziękujemy za przyjazd do Puszczykowa, wygłoszone prezentacje, ciekawe rozmowy i aktywny udział w spotkaniu jubileuszowym „SIPUR”.

III OGÓLNOPOLSKI KONGRES ENERGETYKI OBYWATELSKIEJ

 

 

„SIPUR” wspiera energetykę obywatelską i dlatego jego przedstawiciel uczestniczył w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Kongresu Energetyki Obywatelskiej. Organizatorem wydarzenia był tradycyjnie Związek Stowarzyszeń „Polska Zielona Sieć”. Pierwszym prelegentem była Minister Przedsiębiorczości i Technologii Emilia Emilewicz, która zaprezentowała rządowy program Energia Plus. W ramach kongresu odbyły się także ciekawe panele dyskusyjne poświęcone m.in. rosnącym cenom energii, smogowi, lokalnemu bezpieczeństwu energetycznemu, nowym miejscom pracy i realizacji unijnej polityki klimatycznej, a także nowemu unijnemu prawodawstwu i przeznaczonym na nie środkom finansowym oraz polskiej transformacji energetycznej.

Konferencja „Co Europejska Strategia dla Tworzyw Sztucznych zmieni na Polskim rynku ?”

 

 

Jak co roku Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych był organizatorem konferencji poświęconej wyzwaniom i perspektywom rozwoju branży tworzywowej, w której uczestniczył przedstawiciel „SIPUR”. Tym razem spotkanie miało miejsce w Warszawie, a nie w Kielcach. Głównym tematem wokół którego koncentrowała się uwaga uczestników była Europejska Strategia dla Tworzyw Sztucznych. Pierwszym prelegentem był Minister Inwestycji i Rozwoju dr Jerzy Kwieciński. Głos zabrał także Dyrektor Zarządzający fundacji PlasticsEurope Polska dr Kazimierz Borkowski, z którą współpracuje nasz Związek.  

VI Międzynarodowa Konferencja ETICS

 

 

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) zorganizowało po raz szósty Międzynarodową Konferencja ETICS. W gronie 163 osób z Polski i z zagranicy, które wzięły udział w tym ważnym branżowym wydarzeniu byli, tak jak co roku, przedstawiciele Związku „SIPUR”. Podczas debaty szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu bezpieczeństwa pożarowego ocieplonych elewacji, które w ostatnim czasie stało się przedmiotem dyskusji w środowisku związanym z systemami ociepleń ETICS.

Pierwszym blokiem tematycznym konferencji były kwestie bezpieczeństwa pożarowego. Jerzy Rutka z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu przeanalizował przypadki pożarów oraz polskie i europejskie doświadczenia w zakresie bezpieczeństwa pożarowego budynków. Prelegent przedstawił także argumenty potwierdzające bezpieczeństwo pożarowe elewacji z płytami styropianowi wykonanymi w systemie ETICS. Następnie Małgorzata Niziurska z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych omówiła metody badań rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w dużej skali, w Polsce i w innych krajach europejskich oraz wyniki prowadzonych w krakowskim instytucie badań w tym zakresie. Z kolei szef Komisji Technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń dr inż. Mariusz Garecki usystematyzował wiedzę na temat aktualnych wymagań i zaleceń w zakresie bezpieczeństwa pożarowego elewacji, jak również zaprezentował krytyczne stanowisko SSO wobec publikacji Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) pt. „Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynku z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe” SITP WP-03:2018. Opracowanie SITP było także przedmiotem, przyjętego przez słuchaczy z dużą uwagą, panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli zrzeszonych w SSO producentów systemów ociepleń i producentów łączników mechanicznych oraz reprezentantów branży styropianu i branży wełny mineralnej.

Wystąpienia w tej części konferencji podsumował prezes SSO Jacek Michalak, podkreślając, że Stowarzyszenie negatywnie ocenia przygotowaną przez SITP publikację. Zarzuty SSO dotyczą przede wszystkim uwzględnienia jedynie kwestii dotyczących bezpieczeństwa pożarowego z całkowitym pominięciem pozostałych sześciu wymagań podstawowych w budownictwie. Według Komisji Technicznej SSO proponowane przez SITP rozwiązania zostały zaprezentowane w oderwaniu od współczesnego stanu wiedzy na temat systemów ociepleń. – Oceniając opublikowane przez SITP wytyczne należy podkreślić, że jest to dokument nie mający żadnego umocowania w obowiązującym systemie prawnym. To dokument dobrowolny, prezentujący jedynie stanowisko SITP. Współcześnie nie można traktować poważnie jakiegokolwiek opracowania, które odnosi się tylko do jednego z siedmiu wymagań podstawowych w oderwaniu od pozostałych. Wiele z zaprezentowanych w opracowaniu SITP poglądów nie ma odzwierciedlenia we współczesnym stanie wiedzy. Należy także podkreślić, że pomimo tego, iż w dokumencie przywoływane są publikacje SSO, to eksperci naszego Stowarzyszenia nie uczestniczyli w przygotowaniu tego dokumentu. Ważne jest, aby też zaznaczyć, że SITP nie miało obowiązku zaprosić SSO do współpracy, aczkolwiek warto również podkreślić, że to SSO jest organizacją reprezentującą branżę ociepleniową i jest reprezentatywne dla tej branży. Uważamy, że zalecenia zawarte w wytycznych SITP w wielu wypadkach mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój polskiego rynku ociepleniowego – stwierdził prezes Michalak.

Jak co roku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, reprezentowany przez Dyrektora Departamentu Wyrobów Budowlanych Romana Sobczaka, podsumował polski rynek wyrobów budowlanych w oparciu o wyniki kontroli w latach 2015-2018.

Podczas konferencji w Ożarowie wystąpili także prelegenci zagraniczni, którzy omówili tematy charakterystyczne dla krajów z których pochodzą (Austria, Litwa, Niemcy, Słowacja i Ukraina). Eksperci Instytutu Techniki Budowlanej przedstawili kierunki zmian w ocenie systemów ociepleń w świetle europejskich dokumentów oceny (Justyna Beczkowicz, Magdalena Wasiak) oraz inicjatywami europejskimi z obszaru zrównoważonego budownictwa i kryteriami oceny środowiskowej dla systemów ETICS (Michał Piasecki). Ralf Pasker z European Association for ETICS (EAE), europejskiej reprezentacji branży ociepleń, skoncentrował się na wzajemnych relacjach pomiędzy przepisami krajowymi w zakresie ETICS a harmonizacją na poziomie europejskim.

Komfort

Bezpieczeństwo

Ekologia